مزایای Cloud Computing

معرفی مزایای Cloud Computing

یکی از آخرین فناوری های روز دنیا در زمینه هاستینگ، سرویس میزبانی ابری یا Cloud Hosting می باشد. این نوع میزبانی با وجود این که یک فناوری جوان به شمار می آید و مدت زمان زیادی از گسترش آن نمی گذرد، با توجه به ویژگی هایی که در خود جای داده، به عنوان یکی از محبوب ترین سرویس های هاست در نوع خود تبدیل شده است. امروزه هرکس که در جستجوی یک سرویس انعطاف پذیر با Up Time بالا است مطمئنا با عباراتی همچون کلاود هاستینگ، هاست ابری، میزبانی ابری و … برخورد خواهد داشت.

پردازش ابری چیست؟

در پردازش ابری (Cloud Computing)، کاربران از سخت افزارها و نرم افزارهایی که روی یک شبکه گسترده قرار دارد استفاده می کنند و به جای اینکه نرم افزار و یا سخت افزار مورد نیاز خود را بخرند استفاده از آن را بصورت خدمت دریافت می کنند و بابت این خدمتی که دریافت کرده اند هزینه پرداخت می کنند. فکر می کنم پردازش ابری  را با یک مثال بهتر بتوان توضیح داد.

به عنوان مثال آنچه یک ارائه ‌دهندهٔ خدمت نرم‌افزاری بصورت پردازش ابری (SaaS Provider) ارائه می‌کند، نرم افزارهای کاربردی تجاری بصورت آن لاین است که کاربر از طریق مرورگر وب وارد نرم افزار می‌شود. نرم افزار و اطلاعات کاربرانی که از نرم افزار استفاده می کنند، روی سرورهای ارائه دهنده خدمت قرار دارد. در این مدل پیچیدگی ها از دید کاربران مخفی می‌مانند و آنها نیازی به تخصص یا کنترل سخت افزار و نرم افزاری که از آن استفاده می‌کنند را ندارند.

در واقع در مدل پردازش ابری (Cloud)، نرم افزار و اطلاعات شما روی سرورهای ارائه دهنده خدمات قرار دارد نه سرور خودتان و در مدل استفاده از نرم افزار بعنوان یک خدمت (SaaS)، کاربران استفاده کننده از خدمات پردازش ابری بصورت دوره ای (ماهانه، سه ماهه و …. بسته به سیاست های ارائه دهنده خدمت) هزینه استفاده از خدمت را پرداخت می کنند.

مزایای فن‌آوری رایانش ابری ( Dynamic Cloud Server )

مزایای فن‌آوری رایانش ابری ( Dynamic Cloud Server )

استفاده از فن‌آوری رایانش ابری دارای مزایای زیادی ست که در ادامه به بیان کلی آن‌ها پرداخته می‌شود.

1. هاستینگ ، سرور اختصاصی ، سرور مجازی تحت پردازش ابری به لحاظ اقتصادی

اگر از دیدگاه اقتصادی به رایانش ابری بنگریم، این فن‌اوری باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد. کاهش هزینه‌ها شامل موارد زیر است:

۱- کاربران تنها بهای استفاده از خدمات را می‌پردازند و نیازی به پرداخت هزینه‌های سرمایه‌ای ( برای خرید سخت‌افزار و نرم‌افزار) وجود ندارد.

۲- به دلیل ارتباط مستقیم کاربر و شرکت سرویس دهنده، هزینه‌های مربوط به واسطه و نماینده‌ی فروش حذف می‌شود.

۳- هزینه‌های عملیاتی پایین برای سرویس دهنده ( به نسبت موارد مشابه)، باعث کاهش قیمت خدمات برای مشتری می‌شود.

2. پردازش ابری به لحاظ امنیت و به‌روزرسانی

از آن‌جایی که محل نصب نرم‌افزارها در سرور می‌باشد؛ از این رو به‌روزرسانی نرم‌افزارها توسط شرکت سرویس دهنده و بر روی سرور انجام می‌گیرد که از این لحاظ به سود کاربر است. همچنین به دلیل این که به‌روزرسانی توسط سرویس‌ دهنده و بر روی سرور صورت می‌گیرد، بدافزارها امکان نصب بر روی سیستم کاربر را نخواهند داشت.

راحتی در استفاده از فن‌آوری رایانش ابری برای کاربران بسیار آسان است. نیازی به نصب نرم‌افزار بر روی سیستم وجود ندارد و همه می‌توانند به راحتی با آن کار کنند. برای استفاده از این فن‌آوری کاربر تنها به یک وسیله که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد و همچنین یک مرورگر اینترنتی نیاز دارد.

3. پردازش ابری و عدم محدودیت مکانی، زمانی

در این فن‌آوری محدودیت‌های زمانی و مکانی از میان رفته‌اند. کاربر می‌تواند در هر مکان و در هر زمان به سرویس مورد نظر دسترسی داشته باشد. همچنین با هر وسیله‌ای، همچون: نت‌بوک، نوت‌بوک، تبلت و یا حتی تلفن همراه از سرویس خود استفاده کند.


4. راحتی در به اشتراک گذاری منابع در رایانش ابری

چون محل ذخیره‌ی اطلاعات بر روی سرور می‌باشد، کاربر به راحتی می‌تواند اطلاعات و یا سرویس خود را برای هر کسی و در تمامی نقاط به اشتراک گذارد.

5. رایانش ابری و نگهداری ایمن و راحت

همان‌طور که بیان شد به علت ذخیره‌ی اطلاعات بر روی سرور، نیازی به داشتن منابع ذخیره سازی اطلاعات همچون هارد دیسک وجود ندارد. همچنین به علت این‌که سرورها دارای فایل‌های پشتیبان می‌باشند نگرانی در زمینه‌ی از دست دادن اطلاعات وجود ندارد.

آشنائی با برخی معایب فن‌آوری رایانش ابری

هر فن‌آوری در کنار مزایای خود، معایبی نیز خواهد داشت. در ادامه معایب رایانش ابری را به صورت کلی بررسی خواهیم کرد. بدیهی ست بعضی از این معایب در آینده حل خواهد شد.اشکالات هر فناوری را میشود با برخی تنظیمات امنیتی بطور موقت رفع نمود . ارائه دهنده فناوری رایانش ابری به کاربران با بکارگیری کارشناسان مجرب و مدیران سرور ها و آَشنا به اطلاعات فنی و بروز میتوانند از بوجود آمدن اشکالات احتمالی و گاها خطرناک فناوری ها و تکنولوژی های جدید جلوگیری نمایند.

در انتخاب خدمات هاستینگ از شرکت های هاستینگ دقت کنید چرا که فقط ارائه سرویس های جدید به معنای کیفیت بالای سرویس ها نیست بلکه اطلاعات و دانش فنی کارشناسان فنی و فروش شرکت های هاستینگ و پشتیبانی 24 ساعته واقعی شرکت های هاستینگ میتواند از بوجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری نمایند و یا در سریعترین زمان ممکن به رفع اشکال بپردازند.

1. رایانش ابری و حفظ حریم خصوصی

شاید مهمترین دغدغه‌ی کاربران در فن‌‌آوری رایانش ابری، حفظ حریم خصوصی آن‌ها باشد. طرفداران حفظ حریم خصوصی بیشترین انتقاد را به این فن‌آوری وارد می‌کنند. زیرا شرکت‌های سرویس دهنده به راحتی می‌توانند به صورت قانونی و یا غیرقانونی بر اطلاعات کاربر نظارت داشته باشند. نمونه‌های زیادی در نقض حریم خصوصی کاربران توسط شرکت‌هایی همچون: Google, AT&T, Verizon انجام شده است.

2.امنیت با رایانش ابری

این مورد در حقیقت برگرفته از حریم خصوصی می‌باشد. عده‌ای بر این باورند که امنیت در رایانش ابری حالتی نسبی دارد.

3. آسیب پذیری در شرایط بحران اقتصادی

به دلیل این که این فن‌آوری توسط شرکت‌های بزرگ ارائه می‌شود، بحران‌های اقتصادی تاثیر مستقیمی بر روی رایانش ابری می‌گذارد. به عبارت دیگر این امکان وجود دارد که به خاطر بحران اقتصادی که هر از گاهی در میان جوامع طرفدار نظام سرمایه رخ می‌دهد، برای پایین آمدن هزینه‌ها و ادامه فعالیت، شرکت‌های سرویس دهنده از خدمات خود چه به صورت کمی و چه کیفی بکاهند.

4. نوظهور بودن فناوری سرور های پردازش ابری و به نوعی هاست پردازش ابری

به این دلیل که این فن‌آوری یک نگرش جدید در دنیای مجازی به حساب می‌آید؛ اولا هنوز به صورت جامع و کامل مورد پذیرش قرار نگرفته است، همچنین توسعه دهندگان به صورت محتاطانه با آن برخورد می‌کنند.

5. سختی در تغییر شرکت هاستینگ به پایان رسیده !

جابه جایی دومین و هاست از یک شرکت هاستینگ همراه با محتوای سایت بطور کامل به یک شرکت هاستینگ جدید در صورتیکه هاستینگ قبلی و جدید شما از فناوری سرور پردازش ابری استفاده نماید آسانتر است !

چون اطلاعات در سرورهای یک شرکت ذخیره می‌شوند، در صورت تغییر سرویس دهنده، انتقال اطلاعات به صورت جامع کار سختی خواهد بود. البته این مورد شاید در آینده مرتفع گردد.

6. هزینه‌های پهنای باند در سرور های پردازش ابری در دیتاسنتر 

شرکت‌های هاستینگ ارائه دهنده‌ی سرویس در حالی که با رایانش ابری در هزینه‌های تجهیزات و نرم‌افزار صرفه‌جویی می‌کنند، اما باید متحمل شارژ برای تامین پهنای باند شوند. در برخی از موارد میشود با اجرای راه کارهای صحیح این هزینه ها را تا حدی کاهش داد و یا با یک طرح تجاری دقیق ویژه شرکت های هاستینگ و دیتاسنتر ها با محاسبات دقیق هزینه های افزوده شده مربوط به پهنای باند را با افزایش فروش و افزایش کیفیت هاستینگ جبران نمود .

7. میزان دسترسی به سرویس دهنده (Dynamic Cloud Server)

میزان دسترسی دائم و جامع به سرویس دهنده در این فن‌آوری امری مهم به نظر می‌رسد. از این منظر نکات زیر قابل تامل است.

۱- به جهت مناقشات سیاسی ممکن است بعضی از سرویس دهندگان میزان خدمات خود را به کشورهایی، محدود و یا کاملا مسدود کنند. هرچند که سرویس به صورت مجانی نباشد. مثال بارز این موضوع در مورد تحریم‌هایی ست که به کاربران ایرانی در استفاده از خدمات یک شرکت اعمال می‌شود.

۲- همان‌طور که می‌دانید با تصویب قانون Internet Kill Switch در سنای آمریکا، به رئیس جمهور آمریکا این اختیار داده شده است که در شرایط بحرانی به صورت کلی اینترنت را در ایالات متحده قطع کند. با توجه به این که بسیاری از شرکت‌های بزرگ ارائه دهنده‌ی خدمات رایانش ابری در این کشور قرار دارند، دسترسی به این خدمات در هر شرایطی با عدم قطعیت همراه است.

۳- به دلائل فنی گاهی ممکن است ارائه خدمات به صورت مقطعی قطع شود. برای مثال در ۱/۱۲/۲۰۰۸ به مدت ۶ ساعت، مشتریان Salesforce.com قادر به دریافت خدمات نبودند. مورد مشابهی در سرویس‌های آمازون اتفاق افتاده است.

طرفداران ابر روی 5 مزیت کلیدی تکیه میکنند

1. ارزانی :

چون ارائه دهنده سیستم به شما، آن را برای سایر شرکت ها هم ارائه میدهد، لذا به اشتراک گذاری زیرساخت های پیچیده قیمتی مقرون به صرفه برایتان ایجاد میکند تا آنکه خود به تنهایی برای ساخت و استفاده آن هزینه پرداخت کنید.

2. سرعت دسترسی در سرور پردازش ابری

سرویسهای اساسی ابر، راحت مورد مصرف قرار میگیرند و برای نرم افزارهای پیچیده تر و راه حل های پایگاه داده، محاسبات ابری به شما اجازه می دهد تا از تهیه سخت افزار و هزینه های سرمایه گذاری صرف نظر کرده و بدین ترتیب برای شروع بسیار مناسب هستند.

3. به روز رسانی

اکثر ارائه دهندگان دائما نرم افزارهای خود را بروز میکنند و به محض اضافه شدن یک مشخصه جدید، آنرا به سیستم خود اضافه میکنند.

4. مقیاس پذیری

اگر کسب و کار شما به سرعت در حال رشد است یا رشد فصلی دارد، می توانید از سیستم ابری استفاده کنید زیرا این سیستم به نحوی درست شده است که قابلیت رشد سریع را دارد.

5. تحرک

خدمات ابری به شکلی طراحی شده اند تا از راه دور مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین اگر شما نیروی کار متحرک دارید، کارکنان شما امکان دسترسی به بسیاری از سیستم های خود را در حال عبور و مرور خواهند داشت.

به عبارت دیگر

فن آوری اطلاعات به سرویس تبدیل می شود، مانند برق، آب، و یا حتی نیروی کار بیرون از شرکت.  نهایتا به یاد داشته باشید، محاسبات ابری چیز تازه ای نیست. بیشتر ما در حال حاضر داریم از این سیستم استفاده میکنیم، مانند خدماتی چون هاتمیل، فلیکر، بلاگر و فیس بوک. این کسب و کاری است که رشد کندی داشته است.

برای برایان، استراتژی ابری به معنای پرداخت کمتر برای سازمان میباشد و تا کنون نزدیک به 10،000 از کارمندان او به سرویس ایمیل گوگل منتقل شده اند و 10،000 دیگر نیز باید تا پایان سال اینکار را انجام دهند.اینک برایان از سایتهای گوگل برای به اشتراک گذاشتن اسناد در شرکتش استفاده میکند و دست به ایجاد شبکه های داخلی برای هر دو نوع شرکت، در سطح جهانی و زیرگروه ها زده است.این امکان محاسبات ابری، که میتوان براحتی با آن دست به دسته بندی در شرکت زد، جذاب است. شرکت بیمه Aviva که در رشته خود غولی به حساب میاید، همه مدیریت محتوای اینترپرایز و بیزنس هوشمند خود را به سرویس آنلاین Sharepoint مایکروسافت منتقل کرده است.

ویژگی های اساسی رایانش ابری (Dynamic Cloud Server)

ویژگی های اساسی رایانش ابری (Dynamic Cloud Server)

1.سلف‌ سرویس درخواستی (On-demand self-service)

مشتری می‌تواند یکسویه امکانات رایانشی همچون کارساز و فضای ذخیره‌سازی در شبکه را به هنگام نیاز از هر فراهم کننده به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت انسان به دست آورد.دسترسی گسترده شبکه(Broad Network access): امکانات روی شبکه در دسترس هستند و می‌توان با سازوکارهایی استاندارد به آنها دست یافت. سازوکارهایی که بسترهایی ناهمگون کلاینت‌های ضعیف و قوی(گوشی‌های موبایل، لپ‌تاپ‌ها و PDAها) را پشتیبانی می‌کنند.

2. جمع کردن منابع(Resource pooling)

منابع رایانشی فراهم‌کننده جمع‌آوری شده‌اند تا با به کارگیری مدل «چند مشتری» به چندین مشتری خدمت‌رسانی کنند. این کار به وسیله منابع فیزیکی یا مجازی مختلف که به شکلی پویا و بنابر درخواست مشتری واگذار و پس گرفته می‌شوند صورت می‌گیرد. در اینجا حالتی از عدم وابستگی به مکان وجود دارد که در آن مشتری معمولا کنترل یا دانشی درباره محل دقیق منابع فراهم شده ندارد ولی ممکن است در سطوح بالاتر انتزاعی بتواند محل را تعیین کند، مثل: کشور، استان یا مرکز داده. برای نمونه منابع شامل فضای ذخیره‌سازی، توان پردازشی، حافظه، پهنای باند شبکه و ماشین‌های مجازی می‌شود.

3. انعطاف‌پذیری سریع- در جا- (Rapid elasticity)

می‌توان امکانات را به سرعت و با انعطاف‌، در بعضی موارد به صورت خودکار، به دست آورد تا به سرعت گسترش داده شده(از دید مقیاس) یا در جا آزاد شوند و خیلی سریع به مقیاس کوچکتری دست یابند. از دید مشتری امکاناتی که برای به دست آمدن در دسترس هستند اغلب نامحدود به نظر می‌آیند و می‌توانند به هر مقدار و در هر زمان خریداری شوند.

خدمات اندازه‌گیری شده(Measured Service)

سیستم‌های ابری منابع را خودکار کنترل و بهینه می‌کنند. این کار با به کارگیری توانایی اندازه‌گیری در سطحی از تجرید که مناسب گونه‌ آن خدمت(مثل: فضای ذخیره‌سازی، توان پردازشی، پهنای باند و شمار کاربران فعال) است انجام می‌شود. میزان استفاده از منابع می‌تواند به شکلی شفاف هم برای مشتری و هم برای فراهم‌کننده زیر نظر گرفته، کنترل شده و گزارش داده شود.

 

اما رایانش بی‌درنگ چیست؟ (Dynamic Cloud Server)

اما رایانش بی‌درنگ چیست؟ (Dynamic Cloud Server)رایانش بی‌درنگ در علوم رایانه به بررسی مسایل سامانه‌های ضرب‌الاجل برای پردازش داده می‌پردازد. پاسخ سریع و عملکرد بالا از ویژگی‌های مهم این سامانه‌ها هستند. در سامانه «بی‌درنگ» درستی اجرای یک عملیات در آن تنها به درست بودن عملیات از نظر منطقی بستگی ندارد بلکه اجرای آن عملیات در یک بازه زمانی مشخص نیز در درستی اجرای عملیات در نظر گرفته می‌شود. این سامانه‌ها در ماموریت‌های بحرانی کاربرد فراوانی دارند. در صورتی که پردازش بی‌درنگ در بازه زمانی مورد نظر نتواند درخواست پردازش را پاسخ دهد پردازش شکست‌خورده تلقی می‌شود. اختلال در عملکرد این سامانه‌ها می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری همچون به خطر افتادن جان انسان‌ها را به دنبال داشته باشد.
ترمز ضدقفل وسایل نقلیه نمونه‌ای از این سامانه‌‌ها است که باید در یک بازه زمانی کوتاه به صورت ضرب‌الاجل جلوی قفل شدن ترمزها را بگیرد. سامانه‌های پخش زنده صدا و تصویر، ارسال پیامک، خدمات میکروبلاگینگ مانند توییتر، گوگل ویو(google wave) نیز نمونه‌های دیگری از این فناوری هستند.

 

پیش بینی آینده ی سرور های پردازش ابری یا بهتر بگوییم فناوری رایانش ابری

عوامل اصلی فن‌آوری رایانش ابری شاملفراگیری شبکه‌ها به صورت بی‌سیم و پهنای باند، کاهش هزینه‌ها برای مشتری و سرویس دهنده، بهبود رو به رشد نرم‌افزارهای اینترنتی خصوصا مرورگرها و همچنین تمامی موارد ذکر شده در مزیت‌های این فن‌آوری، نشان دهنده‌ی پتانسیل بالای رشد رایانش ابری در آینده‌ی نزدیک است. این فن‌آوری که هنوز دوران طفولیت خود را می‌گذراند در آینده نزدیک به یکی از فن‌آوری‌های رایج در زندگی بشر تبدیل خواهد شد.

پردازش ابری در یک نگاه !

پردازش ابری یا همان Cloud Computing در حقیقت به معنای تبدیل پردازش و منابع پردازشی از یک محصول به یک سرویس است. در این مدل منابع، نرم افزارها بر روی یک سرور اصلی تحت شبکه (شبکه اختصاصی یا اینترنت) قرار می‌گیرد و سیستم‌ها و سایر محصولات تنها نیاز دارند تا به شبکه متصل شوند و از ابزار فراهم شده بر روی شبکه استفاده کنند.

در مدل پردازش ابری بسیاری از موارد مانند پردازش، نرم افزارها، دسترسی به داده‌ها و فضای ذخیره سازی همگی بر روی سرویس دهنده قرار دارند و کاربران ابری نیازی به دانستن مکان دقیق ذخیره سازی اطلاعات و نحوه کار سیستم ندارند و حتی سیستم مورد استفاده آن‌ها در این مدل نیازی به داشتن فضای وسیع جهت ذخیره سازی اطلاعات ابری نخواهد داشت.

کاربران مدل ابری می‌توانند از طریق یک مرورگر یا یک نرم افزار ساده و سبک و یا حتی نرم افزار های موبایل به نرم افزارهای کاربردی مورد نیاز خود در فضای ابری دسترسی داشته باشند که نسخه تجاری این نرم افزارها بر روی یک سرویس دهنده اصلی قرار گرفته است. قطعاً در صورتی که نرم افزارهای کاربردی مناسب‌تری بر روی محصول مورد استفاده کاربر نهایی قرار گرفته باشد، سرویس دهندگان ابری نیز می‌توانند خدمات بهتر و مناسب‌تری را به کاربران ارائه کنند.

شالوده اصلی یک مجموعه پردازش ابری (سرویس دهنده و سرویس گیرنده‌ها) مفهومی است شامل مجموعه ای از سرویس‌ها و منابع که بر روی سیستم یا مجموعه سرویس دهنده قرار گرفته است و انواع محصولات دیجیتال مانند رایانه، لپ تاپ، تبلت، سرور و یا موبایل که از این منابع و سرویس‌ها استفاده می‌کنند. هر چه سرویس دهندگان و دیتاسنترهای ارائه کننده خدمات پردازش ابری قدرتمند تر باشند، می‌توان نرم افزارها و ابزارها را سریع‌تر و مناسب‌تر در اختیار کاربران قرار دهند.

در این مدل می‌توان تمام یا بخشی از نرم افزارها، ابزار و منابع را در فضای ابری به اشتراک و در اختیار کاربران قرار داد. برای مثال می‌توان تنها فضای ذخیره سازی، ابزار و ماشین‌های مجازی را میان کاربران به اشتراک گذاشت. در مدل دیگری از پردازش ابری می‌توان پردازش و اجرای نرم افزارها، پایگاه داده، سرویس دهندگان وب و ابزار توسعه را بر روی سرویس دهنده ابری قرار داد تا کاربران مجاز به آن‌ها دسترسی داشته باشند. در مدل دیگری از پردازش ابری نیز می‌توان تنها منابع نرم افزاری مانند ایمیل، میز کار مجازی، ابزار ارتباطی و یا حتی بازی‌ها را برای کاربران ابری به اشتراک گذاشت.

توجه داشته باشید که برای استفاده از فناوری‌های ابری بر پایه اینترنت، اتصال به اینترنت پر سرعت اصلی‌ترین نیاز به شمار می‌رود و در صورت دسترسی به اینترنت با سرعت پایین، سرعت دسترسی به اطلاعات و استفاده از نرم افزارها به شدت افزایش خواهد یافت. البته از آنجایی که پردازش مورد نیاز در نرم افزارها در این مدل بر روی سرویس دهنده انجام می‌شود، کاربر تنها درخواست را به سرویس دهنده ارسال می‌کند و سرویس دهنده پس از انجام پردازش مورد نیاز کاربر، تنها خروجی را برای او ارسال می‌کند. این قابلیت نیاز کاربر به منابع و سخت افزار قدرتمند جهت انجام بسیاری از پردازش‌ها را از میان بر می‌دارد.

مزایای Cloud Computing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 2 =